Kuidas teha oma ettevõte?

oma ettevõte

6 sammu oma ettevõtte asutamiseks

Oled otsustanud alustada ettevõtlusega aga ei tea mis samme peab selleks astuma? Ettevõtte loomine on lihtne, kui järgid neid samme.

1.Vali ettevõtlusvorm

Esimese asjana peaksid tegema valiku, millist ettevõtlusvormi kasutada. Ettevõtlusvormiks on näiteks FIE (füüsilisest isikust ettevõtja), osaühing, aktsiaselts jne. Ettevõtlusvormi valides peaksid lähtuma enda vajadustest, sest need erinevad üksteisest vastutuse suuruse, nõutud sissemaksete, auditeerimise jne poolest. FIE puhul näiteks saab teenitud tulust maha arvata kulud aga kogu ülejäänud teenistuse osas tuleb tasuda nii tulumaksu kui sotsiaalmaksu.

Osaühing on kõige populaarsem ettevõtlusvorm, sest selle puhul ei vastuta osanik kogu oma varaga ning saab teatud määrades otsustada, mis ulatuses maksta tulud endale välja palgana ja mis ulatuses dividendidena.

Ettevõtlusvormide erinevusi saad vaadata eesti.ee lehelt.

2.Vali oma ettevõttele nimi

Kui oled ettevõtlusvormi otsustanud, siis tuleb ettevõttele nimi valida (v.a. FIE puhul, kus nimeks jääb inimese nimi). Kuna nimi peab olema originaalne, st mitte sama kui juba mõnel asutatud ettevõttel, siis pead kontrollima, kas sinu valitud nimi on vaba. Seda saad teha Äriregistri Lihtpäringut kasutades, kus lahtrisse Nimi saad trükkida nii täisnime või osa nimest, et näha sarnaste nimedega ettevõtteid.

3.Otsusta ettevõtte asukoha aadress

Äriregistris ettevõtet registreerides pead sisestama ka ettevõtte aadressi. Suvalist aadressi ei saa panna, kuna sinna aadressile hakkab Äriregister või muud ametiasutused saatma ametlikke kirju, mida sa sel juhul kätte ei saa. Äriregistri aadressiks või nn juriidiliseks aadressiks võib sisestada koduse aadressi, sest ettevõte võib reaalselt asuda mujal kui on tema juriidiline aadress.

4.Otsusta sissemakse suurus

Osaühingu asutamise puhul on minimaalseks osakapitaliks 2500 eurot, mis tuleb asutamisel sisse maksta, st et see raha peab olema selleks hetkeks olemas (kui OÜ on asutatud, saab seda raha kasutama hakata). Samas on võimalik asutada 2011.aastast OÜ-d ka ilma sissemakseta aga sel juhul peab arvestama, et hiljem on vaja see siiski kunagi sisse maksta ning siis uuesti Äriregistris muudatustaotlus esitada. Äriregistris on näha, kas ettevõte on asutatud sissemaksega või sissemakset tegemata.

5.Registreeri oma ettevõte Äriregistris

Seda on kõige mugavam teha Äriregistri Ettevõtjaportaalis ja üle 30 minuti selleks ei tohiks kuluda. Vaja on ID-kaarti, ID kaardi lugejat ning samuti pead dokumentide digiallkirjastamiseks teadma ID kaardi PIN-koode. Registreerimine on lihtne ning kõik dokumendid, nagu põhikiri jms, on portaalis juba ees olemas, neid saab vajadusel korrigeerida. Instruktsioonid leiad siit. Lisaks võimalikule osakapitali sissemaksele pead arvestama riigilõivu kuluga, mis on 190 eurot. Riigilõivu maksmist tõendavad dokumendid jäta alles, sest need saab panna hiljem osaühingu kuludesse. Peale asutamist pead külastama ka pangakontorit, et avada ettevõttele pangakonto.

6.Tegevused pärast registreerimist

Kontrolli, kas vajad tegutsemiseks tegevusluba. Tegevuslubade nimekirja leiad siit.

Soovi korral registreeri ettevõte Maksuametis käibemaksukohustuslaseks (kui käive ületab kalendriaastal 16000 eurot, siis on see kohustuslik).

Palju õnne – oled ettevõtja!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga