Tahaks teha oma firma – aga… kardan

kuidas teha oma firma

Palgatöö või oma ettevõte?

Eesti on üks vähem ettevõtlik riik Euroopas – palgatööd eelistab 65% inimestest ning ettevõtja staatusest unistab vaid 29% inimestest. Selle poolest sarnaneb Eesti Soomega, kus ettevõtlikke on veelgi vähem – seal eelistab palgatööd 70% inimestest ning oma ettevõtte loomisest unistab vaid 26% elanikest. Kõige ettevõtlikum riik Euroopas on aga Portugal, kus palgatööle ihkab vaid 27% inimestest ning 67% omaks parema meelega oma ettevõtet.

Ka inimeste arv, kes mõtlevad oma ettevõtte loomisele, on eestis vaid 11% võrreldes USA 25% ja Euroopa Liidu keskmise 15%-ga.

Mis siis hoiab eestlasi oma ettevõtte loomisest eemal? Kaldun arvama, et see on hirm ja ebakindlus. Palgatöö tundub turvaline, ettevõtlus tundmatu. Võid arvata, et ettevõtlus polegi kõigi jaoks. Samas oled võib-olla juba kaua tööd otsinud, elad suurematest linnadest väljaspool, kus vabu töökohti pole, oled surmani tüdinud üksluisest palgatööst või kurjast ülemusest või on sul lihtsalt salajane unistus või kutsumus, mis sunnib tundmatut proovima ning hirmudest üle saama.

Kuidas leida julgust oma firma loomiseks?

1. Lõpeta rääkimine (ja mõtlemine), et sa ei saa sellega nagunii hakkama või et sa ei oska

Analüüsi erapooletult oma oskusi ja varasemaid kogemusi. Vaata oma karjääri, mida kõike oled teinud hästi ning millega hakkama saanud. Võib-olla oled sa olnud pikalt lastega kodus pereema – millise kogemuse kaosega toimetulekuks, ootamatustega leppimiseks ning läbirääkimisoskuste arendamiseks annavad väikesed lapsed. Mis piiravad uskumused oled sa endale loonud, et oled hakanud uskuma, et palgatöö on ainuvõimalik? Kui sa suudad vaid pisutki uskuda endast rohkemat, siis laiendad sa enda jaoks võimaluste piire, millega oled end ümbritsenud.

2. Kuula teisi inimesi

Kui oled valmis endast mõtlema uuel moel, hakka inimestega rääkima. Küsi pereliikmetelt, tuttavatelt, kolleegidelt, sõpradelt, mida nad arvavad ettevõtlusest. Küsimused ei pea üldse olema otseselt sinu kohta, võid lihtsalt küsida arvamust ettevõtlusest üldiselt. Võid ka küsida enda kohta, mis teiste arvates on su tugevad küljed ja oskused ning mida peaksid veel juurde õppima. Arvesta, et ka teistel võivad olla hirmud ja kahtlused ettevõtluse osas. Samas saad teistelt võib-olla julgustust ning häid ideid, kuidas oma hobi või vabatahtlikku töö saaksid ettevõtlusse suunata. Loe kõikvõimalikku materjali ettevõtlusega alustamise kohta. Võib-olla saad abi ka coaching-ust, kus nõustaja aitab saada selgust sinu soovidest ja võimalustest.

3. Tee minevikuga rahu

Kahtlev hääl meie sees, mis ütleb, et me ei oska ja ei suuda, baseerub tihti varasematel pettumustel ja ebaõnnestumistel, millest me endiselt ei suuda lahti lasta. Et sellest üle saada, peaks aru saama, et andsid endast ka oma ebaõnnestunud hetkedel parima ning vead on lihtsalt võimalus õppida paremaks. Täna on uus päev ja alustad taas puhtalt lehelt.

4. Mõista oma hirmude tagamaad

Mida sa päriselt kardad? Kui arvad, et kardad, et su ettevõte läheb pankrotti, siis võib-olla on see hoopis hirm vaesuse ees või kardad alandust, mis kaasneb ebaõnnestumisega või on see midagi muud. Kui aktsepteerid oma hirmu ning saad temast aru, siis saad temast ka vabaneda.

5. Alusta lihtsatest asjadest

Kõige keerulisem kõikide uute ettevõtmiste juures on esimese sammu astumine. Meile võb jääda vale mulje, et kõik peaks hakkama väga suurelt. See on aga vale. Hiina vanasõna näiteks ütleb, et tuhande kilomeetrine retk algab esimesest sammust. Kui üritad võtta liiga suure sammu, ei pruugi sa üldse alustadagi. Sul ei pea kohe valmis olema kõik plaanid, kavad, ostjad, ruumid jne. Alusta algatuseks millestki väiksest ja võib-olla toredast – näiteks mõtle oma ettevõttele lahe nimi. Või vali midagi muud, mis sind inspireeriks. Sest olgem ausad – ettevõtlus on samm tundmatusse ja sel teel on ka palju takistusi, mida ületada. Peaasi, et jätkuks julgust, lootust ja jaksu.

Ettevõtlus kui hüpe tundmatusse

Soovitan väga vaadata seda inspireerivat videot tüdrukust, kes võtab ette hüppe tundmatusse. Mulle väga meeldib tema oskus end motiveerida – “kõik saab korda, ma saan hakkama, ma teen selle ära, mine!”

Kui hea tunne on pärast, kui oled sellega hakkama saanud. Kes ei tahaks olla ise oma õnne sepp, ise otsustada, ise juhtida oma tulevikku? Palgatöö on ainult näiliselt turvaline, kes teab, võib-olla on juba kuskil otsustatud sinu koondamine, sa lihtsalt ei tea veel sellest. Ettevõtjana tead alati, kus sa oma ettevõttega oled ja kui hästi sul läheb.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga