Rahavoogude planeerimine

rahavoogude

Väikeettevõtte rahavoogude planeerimise 5 reeglit

Alustaval või väikeettevõttel ei ole üldjuhul raha jalaga segada ning suur käive ei tähenda veel head rahalist seisu pangakontol. Mida saab rahavoogude parandamiseks ära teha?

  1. Ostjate arved: väljasta arved ostjatele kohe kui teenus on osutatud või kaup üle antud. Mida kauem arvete esitamisega viivitad, seda kauem võtab ka aega nende laekumine. Veelgi parem kui õnnestub ostjalt välja kaubelda ettemaks. Lihtne asi aga selle reegli mittejärgimine võib rahaseisule vägagi halvasti mõjuda. Oluline on ka jälgida arvete õigeaegset laekumist ning mitte häbeneda ostjatelt laekumata raha välja nõuda. Mida kiiremini reageerid, seda edukam on tulemus. Rahalistes raskustes ettevõtted tihti maksavadki esimesena neile, kes rohkem peale käivad.
  2. Korras raamatupidamine: rahavoogusid saab planeerida vaid siis, kui raamatupidamine on korrektne, kõik dokumendid regulaarselt raamatupidamisprogrammi sisestatud ning õigesse perioodi. Ainult siis saad selge pildi oma ettevõtte rahalisest seisukorrast ning oodatavatest sissetulekutest ning väljaminekutest.
  3. Kvaliteetne raamatupidamisprogramm: kasuta raamatupidamisprogrammi, mis lihtsustab raamatupidamist ja annab sulle raportite näol detailset infot. Kui sa ei taha teha suuri kulutusi raamatupidamisprogrammi hankimisele või ei tunne end raamatupidamise valdkonnas kindlalt, siis kaalu raamatupidamisteenuse sisseostu. Paljud raamatupidamisfirmad pakuvad teenusega tasuta kaasa ka programmi ning Simply Accounting ka tasuta finantsnõustamise. Detailne info aitab sul planeerida rahavoogusid, näiteks juhul kui avaneb võimalus laienemiseks või ühekordseks suuremaks müügiks – kas jätkub raha uue töötaja palkamiseks või laoseisu suurendamiseks?
  4. Hoia isiklik ja ettevõtte raha eraldi. Vastasel juhul ei saa selget pilti kui palju siis täpselt ettevõttel raha on. Kui pilt on selgem, siis tead ka palju raha enda palgaks või dividendideks lubada saad.
  5. Varu raha reservi. Varuks kogutud raha annab sulle kindluse, et ootamatute kulude tekkimisel on sul ressursid olemas. Samuti saad kindlustunde ja julguse ettevõtte kasvatamiseks. Varuraha annab ka sõltumatuse pankadest ja majandusliku olukorra halvenemisest.

Järgi neid viit reeglit ja taga sellega, et raha teenib sind, mitte sina raha.

Rahavoogude planeerimiseks kasuta rahavoogude tööriista, mille leiad siit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga