Aasta lõpu meelespea väikeettevõtjale

meelespea

2 olulist asja mida ettevõtjad ja juhid peaks detsembris üle vaatama

Aasta lõpp on kokkuvõtete tegemise aeg ning parim hetk, et küsida endalt 2 küsimust: 1) kuidas meil sel aastal läks ning 2) mida tahaksime teha järgmisel aastal paremini.

Kuigi detsembris algab juba pühademeeleolu ning töö peale ei tahakski mõelda, oleks siiski mõttekas nendele paarile küsimusele vastused leida, et peale pühi algaks uus aasta edukalt.

Samm 1 – Vaata üle selle aasta tulemused

Mõtle oma aasta tulemustele, projektidele, tegevusele, klientidele, teenitud rahale. Pane paberile kirja kõik edukalt läinud tööd, projektid, leitud kliendid, uued turud, innovatiivsed lahendused jm saavutused. Tähista oma saavutusi – kasvõi kalla klaasike veini – sest hästi läinud asjade üle on oluline rõõmu tunda.

Tulemused detailsemalt

Seejärel on aeg minna tulemuste analüüsimisel detailsemaks. Vastavalt oma ettevõtte tegevuse eripärale ja tehtud töödele peaks üle vaatama ka nende kohta käivad näitajad. Näiteks:

  • Müük toodete kaupa
  • Kasum toodete kaupa
  • Blogipostituste lugejate arv postituse kohta
  • Reklaamikampaania tulud vs kulud
  • Uute klientide arv vs lahkunud klientide arv jne

Need on iga ettevõtte jaoks unikaalsed, sõltuvad tehtud töödest, saavutustest, mida panid kirja, tegevusalast jne. Siin on tähtis mõelda, mis on oluline just sinu ettevõtte jaoks – mis näitab, kas ettevõte on olnud edukas?

Tee kindlaks oma ettevõtte finantsseisukord

Selleks oleks hea üle vaadata bilanss, kasumiaruanne ning rahavoogude aruanne.

Bilanss näitab ettevõtte varasid, kohustusi ning omakapitali 31.12. seisuga. Üldiselt peaks heas seisukorras ettevõttel olema lühiajalisi varasid rohkem kui on lühiajalisi kohustusi (likviidsuskordaja). Vaata ka nõudeid ostjatele – kas seal on kõik nõuded ka laekumas või sisaldab see vanu nõudeid, mis kindlasti ei laeku ning peaks olema maha kantud? Varude olemasolul kontrolli, kas kõik arvel olevad varud on korras ja müüdavad (st et seal pole vanu v mittemüüdavaid varasid, mis peaks olema alla hinnatud).

Kasumiaruanne näitab seda, kas majandusaasta oli kasumlik või mitte.

Rahavoogude aruanne näitab seda, kuhu on läinud aasta jooksul raha ja kust raha on sisse tulnud. Näiteks võib olla ettevõttel suur kasum aga raha pole. Rahavoogude aruandest selgub, et käive oli küll suur aga ostjad pole tasunud; või on investeeritud põhivaradesse vms.

Juhtimismõõdikud

Üle peaks vaatama ka raamatupidamisest tuleva info (nn juhtimismõõdikud):

  • klientide arv sel ja eelmisel aastal
  • müük kokku ja kasv võrreldes eelmise aastaga
  • kasum
  • käive kliendi kohta ja selle muutus
  • käive töötaja kohta ja selle muutus
  • kodulehe külastajate arv ja muutus võrreldes eelmise aastaga jne

Siin on samuti vaja lähtuda sellest, mis on sinu tegevusala puhul oluline. Loe lähemalt juhtimismõõdikutest siit.

Kuidas siis läks?

Seejärel saad mõelda küsimustele:

  • Mis läks hästi?
  • Mis ei läinud hästi?

Vaadates kirja pandud saavutusi, finantstulemusi ning detailsemat analüüsi finantsnäitajate osas, saad vastata nendele kahele küsimusele, mis on vast kõige olulisemad selle ülevaatusprotsessi juures üldse. Kas eesmärgid selleks aastaks said täidetud?

Teine pool tulemuste hindamisel on isiklik mõõde – kas mulle endale meeldib see töö, ettevõtte juhtimine, mu kliendid, töötajad? Kas ma teenin piisavalt, et ära elada?

Samm 2 – Plaan järgmiseks aastaks

Kui esimese sammuna vaatasid üle kogu jooksva aasta tulemused, saavutused ning ka parandamist vajava osa. Nüüd on aeg planeerida tulevikku.

Mõtle oma visioonile

Kuidas sa näed oma ettevõtet – mida tahaksid saavutada? Siin võid mõelda ka pikemas perspektiivis, näiteks kuhu tahaksid 5 aasta pärast ettevõttega jõuda. Võib-olla tahad luua uusi teenuseid või tooteid. Võib-olla tahad pakkuda kvaliteetseimat teenust oma klientidele. Näiteks kooli puhul oleks see leida iga lapse potentsiaal. Toidupoe puhul pakkuda laia kaubavalikut läbi kiire ja kliendisõbraliku teenuse.

Näiteks meil Simply Accounting Oü-s on visiooniks: “Läbi tehnoloogiliste võimaluste efektiivse kasutuse vähendada aega, mis kulub raamatupidamisele ning läbi selle muuta raamatupidamisteenus kliendi jaoks soodsamaks ning kasulikumaks.”

Suured ettevõtted, näiteks Google, panevad kirja ka oma tegutsemispõhimõtted. See oleks hea ka väikeettevõtjale, sest selle käigus saad läbi mõelda, millest oma tegevuses lähtud.

Milline on sinu ideaalne klient

Mõtle välja oma ideaalne klienditüüp. Siis saad järgmise aasta plaanidele ja projektidele mõeldes otsustada, kas need vastaksid ideaalkliendi vajadustele. Läbi selle saad määratleda, mis on oluline ja mis mitte.

Strateegia määratlemine

Nüüd saad mõelda:

  • Mis on minu strateegilised eesmärgid? (näiteks müügi kasv 10%)
  • Mismoodi saan mõõta oma strateegiliste eesmärkide täitmise edukust? (näiteks müügi kasv kliendi kohta; müügi kasv töötaja kohta; uute klientide arv)
  • Millised projektid või tegevused aitaksid strateegiliste eesmärkide täitmisele kaasa? (näiteks kodulehe külastatavuse kasvatamine vms)

Eelarve koostamine

Kui strateegia ja plaanid kirjas, on aeg koostada finantsiline eelarve – tulud, kulud ja kasum. Vaata eelarve koostamise nippe siit.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga