Juhtimisraportid – 3 sammu juhtimisaruandluseni

juhtimisraportid

Mis on juhtimisraportid?

Juhtimisraportid (Management Reporting) on tavapärasest bilansist ja kasumiaruandest erinevad selle poolest, et võtavad arvesse just sinu ettevõtte jaoks olulisi faktoreid. Näiteks – mis mõjutab käibe kasvu, millised on kasumlikud kliendid, millist toodet või teenust tasub müüa, millised töötajad töötavad kõige efektiivsemalt jne. Juhtimisraportid aitavad juhte otsuste tegemisel, sest näitavad ära suunad, millele oleks vaja keskenduda.

Juhtimisaruandluse väljatöötamiseks on vaja analüüsida, mis antud ettevõtte juures on oluline. Selge peaks olema ettevõtte strateegia – mida tahetakse saavutada.

Juhtimisraportite süsteemi oma ettevõttele saad välja töötada järgides allpooltoodud kolme sammu.

Samm 1 – Mõtle eesmärgile, mida tahad saavutada

Selleks, et juhtimisaruandlus annaks juhtimiseks vajaliku info, on oluline läbi mõelda, mida on sul päriselt vaja.

  • Millest sõltub sinu ettevõtte edukus?
  • Mis faktorid mõjutavad käibe kasvu?
  • Mis on vajalik uute klientide leidmiseks?
  • Kuidas sa tead, et sinu toodete/teenuste müügihind on optimaalne?
  • Kas sa tead, millal on efektiivseim hetk uute töötajate otsimiseks?

Nendele küsimustele vastamine aitab määrata teed edukamaks tegutsemiseks.

Samm 2 – Eesmärkide seadmine ja eelarve koostamine

Kui ettevõtte edukuse peamised mõjutegurid on esimeses sammus määratletud, peaks edasi jätkama eesmärkide seadmise ning eelarve koostamisega. See on vajalik selleks, et hinnata ettevõtte tegevuse tulemust – kui eesmärke pole seatud, siis ju ei ole ka millegi poole püüelda.

Näiteks võib ettevõtte käive ja kasum olla ilusti kasvanud aga see ei pruugi näidata ettevõtte edukust – see sõltub sellest, millised olid aastaks seatud ootused.

Oluline on ka igakuiselt võrrelda tegelikke tulemusi eelarvega, sest see annab viiteid sellele, kas peaks midagi plaanides ümber tegema (näiteks käibe langedes kulusid kokku hoida või vastupidi – suurendada reklaamieelarvet) ning annab põhjust analüüsimiseks, mis on tehtud tegevustes hästi või halvasti. Mõned raamatupidamisprogrammid võimaldavad ka eelarve sisestamist programmi ja seeläbi lihtsat eelarve-tegelik võrdlust.

Samm 3 – Sinu ettevõtte jaoks õigete juhtimisraportite leidmine

Üks juhtimisraport ei sobi igale ettevõttele – seetõttu on juhtimisaruandlus alati ettevõttepõhine. Õige raporti leidmine on oluline ka seetõttu, et raportite koostamine on kellegi ajakulu – seega maksab raha – ning seetõttu pole mõtet neid koostada, kui keegi ei hakka raporteid kasutama.

Küsi endalt:

  • Kellele on raportites toodud infot vaja?
  • Kui tihti on seda infot vaja?
  • Kas töötajate motiveerimissüsteem on seotud juhtimisraportitest saadava infoga?
  • Milliseid muid otsuseid teed sa juhtimisaruandluse põhjal?

Raportite eesmärk on näha sinu ettevõtte edukust mõjutavate mõjutegurite muutumist ajas selleks, et teha õigeaegselt otsuseid olukorra parandamiseks või veenduda, et tehtud otsused on õiged.

Juhtimisaruandlus sinu ettevõttele

Bilansis ja kasumiaruandes toodud info pole tihti juhtimisotsuste tegemiseks piisavad. Selleks, et motiveerida töötajaid paremini tegutsema, on kõigepealt vaja teada, milline töötajate tegevus mõjutab ettevõtte tulemusi ja mil moel. Samuti on vajalik töötajate mõjutamine läbi boonussüsteemi, kui nende tegevus on olnud edukas. Selleks on võib-olla näiteks vaja teada käivet töötaja kohta, erinevate tootegruppide müügikasvu vms.

Et ressursid oleks suunatud kasumlikesse valdkondadesse, on võib-olla mõnes ettevõttes vaja teada kasumlikkust klientide kaupa – selleks, et pühendada rohkem aega tulutoovamatele klientidele ja sellega tõsta nende rahulolu.

Kui sul ettevõttes pole kontrollerit või pearaamatupidajat, siis meie Simplys saame aidata sind juhtimisaruandluse väljatöötamisel. Helista meile ja tee konkreetsel infol põhinevaid juhtimisotsuseid.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga