Maksumäärad 2016

miinimumpalk

2016.aastal muutuvad miinimumpalk, tulumaksuvaba miinimum ning sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks olev kuumäär.

 

  • Miinimumpalk (kuutasu alammäär täistööajaga) – 430 eurot (2015.aastal 390 eurot)
  • Tunnitasu alammäär – 2,54 eurot(2015.aastal 2,34 eurot)
  • Tulumaksumäär jäi samaks – 20% (dividendide netoväljamakselt on see 20/80 ehk 25%)
  • Tulumaksuvaba miinimum – 170 eurot (2015 aastal 154 eurot) kuus (NB! Tulumaksuvaba miinimumi arvestamiseks peab olema väljamakse saajalt küsitud avaldus)
  • Sotsiaalmaksumäär jäi samaks – 33%
  • Sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks olev kuumäär tõusis 390 euroni (2015.aastal 355 eurot), mis teeb minimaalseks sotsiaalmaksu kohustuseks 128,70 eurot ühes kuus
  • Töötuskindlustusmakse määrad ei muutunud ning on endiselt töötajale 1,6% (peetakse palgast kinni) ning tööandjale 0,8%. Kui töötaja jõuab vanaduspensioniikka, siis lõpetatakse töötaja töötuskindlustusmakse 1,6% kinnipidamine kuid tööandja peab endiselt 0,8% töötuskindlustusmakset edasi tasuma.
  • Päevaraha välislähetuses suurenes 50 euroni (2015.aastal 32 eurot päeva kohta). 50 eurot päevaraha võib maksuvabalt maksta lähetuse esimese 15 päeva eest, pikema lähetuse puhul on järgnevate päevade eest päevaraha suuruseks endiselt 32 eurot. Siin tuleb kindlasti tähele panna ka seda, et kui päevaraha ületab 50 eurot, siis tuleb rohkem makstud summad deklareerida nagu palk koos kõikide palgamaksudega (töötuskindlustus-, sotsiaal- ja kogumispensioni maksed).

Muudatused TSD täitmises

2016.aastast hakkasid kehtima ka muudatused tööturutoetuste seaduses. Selle eesmärgiks on suurendada madalapalgaliste töötajate sissetulekuid üks kord aastas makstava tagasimaksega. Sellega seoses on TSD-s sisse viidud uus lahter tööaja kohta, mida tuleb täita ka siis kui väljamakset töötajale ei tehtud. Sellest sõltub hiljem madalapalgalise töötaja tagasimakse suurus.

Muudatused käibemaksudeklaratsioonide täitmises

20. jaanuaril 2016 lõpeb käibemaksuseaduse § 46 lg-s 21 sätestatud üleminekuperiood, mille jooksul on võimalik deklareerida 1000 eurot ületavaid müügi- või ostuarveid käibedeklaratsiooni vastaval lisal tehingupartneri kaupa summeerituna. Seega detsembri 2015 KMD ja lisade esitamisel saab tehinguinfot esitada veel summeerituna, kuid jaanuari 2016 KMD ja lisade esitamisel enam arveid summeerida ei saa ja tehinguinfot esitatakse arvete lõikes.

Laenuintresside määrad ja erisoodustuseks lugemine

Erisoodustuseks ei loeta laenu andmist töötajale või tema lähikondlastele, mille tingimused vastavad turutngimustele. Õiguskindluse suurendamiseks sätestatakse lihtsustus, mille kohaselt ei käsitleta erisoodustusena sellist laenu, mille intressimäär on kõrgem kui 2x Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsioonidele kohaldatav viimane intressimäär enne iga aasta 1. jaanuari ja 1. juulit.
Eesti Panga andmetel oli viimane intressimäär enne 1. jaanuari 2016 0,05%  Seega maksukohustust ei teki, kui laenuintresside maksmisel võetakse aluseks vähemalt 0,1%-ne intressimäär.  Hetkel kehtivat intressimäära vaata siit.

NB! 1.juulist 2016 langes Euroopa Keskpanga intressimäär 0%-ni, seega ei teki erisoodust kui laenu anda ka 0% intressimääraga (Maksuameti poolt kinnitatud).

2017.aastal kehtivaid maksumäärasid vaata siit.

Kui sul on küsimusi maksumäärade kohta, siis võta meiega ühendust.

 

This post is also available in: English

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga